5 najciekawszych projektów domów do 100 m²
Spis treści
Małe domy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Dzięki niedużej powierzchni użytkowej koszty budowy są podobne do ceny średniej wielkości mieszkania, a komfort użytkowania nieporównywalny w stosunku do budynków wielorodzinnych. Posiadanie własnego kawałka ziemi, gdzie można urządzić własny ogród, choćby mały, kusi wielu i często stanowi jeden z głównych życiowych planów. Okazuje się, że budowa domu wcale nie jest taka droga, a możliwość realizacji marzenia jest na wyciągnięcie ręki albo… na jedno kliknięcie myszką!
Gdzie znaleźć dobry gotowy projekt domu
Planując budowę, swoje poszukiwania warto zacząć od znalezienia działki. To ona da dużo możliwości albo odwrotnie – wprowadzi sporo ograniczeń związanych z wyborem projektu. Wiedząc, gdzie ma stanąć dom, można zaczynać poszukiwania projektu. W zależności od budżetu prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej można zlecić architektowi, który przygotuje ją na indywidualne zamówienie i dostosuje do konkretnych potrzeb (co nie jest tanim rozwiązaniem) albo można to zrobić tak, jak robi większość Polaków i skorzystać z katalogowych projektów domów, na które łatwo trafić w punktach sprzedaży prasy lub w Internecie (to rozwiązanie ekonomiczne).
Zakładając budowę małego domu, przyjmujemy, iż ma to być inwestycja ekonomiczna, która pozwoli zmieścić się z określonym budżecie, zapewni odpowiednią funkcjonalność wnętrz, zadba o koszty użytkowania, a na koniec sprawi, że poczujemy się jak w domu. Poniższe propozycje to wybrane projekty domów małych, które zostały zaprojektowane przez doświadczonych architektów z myślą o określonych potrzebach. To świetne opcje zarówno dla młodych rodzin czy seniorów, jak i również dla singli.
O samym procesie wyboru projektu małego domu, pisaliśmy w poniższym artykule:
https://swiatnieruchomosci.info/jak-wybierac-projekt-malego-domu/
Przedstawiamy najpopularniejsze typy małych domów:
Wygodny dla pary
Pierwszą propozycją jest dom parterowy o powierzchni użytkowej 72,40 m², który sprawdzi się, jako przestrzeń dla 2 lub 3 osób. Idealny będzie dla seniorów lub młodego małżeństwa. Otwarta strefa dzienna składa się z otwartej kuchni ze spiżarnią, wydzielonej strefy jadalni i salonu z wyjściem na taras. Strefa nocna znajduje się w drugiej części domu i składa się z dwóch pokoi, garderoby, łazienki i kotłowni. W jednym z pokoi można urządzić gabinet lub domową bibliotekę, a w drugim prywatną sypialnię. W zależności zaś od wyboru rodzaju ogrzewania (gazowego) można zyskać dodatkowy pokój, gdyż duża kotłownia na piec na paliwo stałe nie będzie już potrzebna. Dużą zaletą jest zadaszony ganek wejściowy, częściowo zadaszony taras, kominek, dwuspadowy dach i możliwość wyboru sposobu ogrzewania. Dom ekonomiczny w budowie i użytkowaniu, utrzymany w tradycyjnym stylu.
Nowoczesny dla rodziny
Drugi typ to dom parterowy z użytkowym poddaszem o powierzchni 92 m² użytkowej i 24,7 m² garażu z kotłownią, który znajduje się w bryle budynku. Parter stanowi otwarta i jasna część dzienna, gdzie znajduje się wydzielona kuchnia z oknem na strefę wejściową, jadalnia w wykuszu i salon z dużym przeszkleniem i widokiem na taras. Zaletą tej części domu są zewnętrzne zadaszenia nad strefą wejściową i nad tarasem oraz umieszczona z dala od części użytkowej kotłownia (za garażem). Część prywatna domowników z 3 sypialniami i osobną łazienką oraz pralnią znajduje się na drugiej kondygnacji, gdzie prowadzą schody widoczne z salonu. Dom będzie wygodny dla 4 osób, idealny dla rodziny 2+2. Budynek został zaprojektowany nowocześnie, z dbałością o detale i funkcjonalność rozwiązań. Dzięki prostej bryle i dwuspadowemu dachowi będzie ekonomiczny w użytkowaniu.
Optymalny na emeryturę
Trzeci dom to wygodna i estetyczna parterówka, która posiada 2 sypialnie, łazienkę, pralnię oraz przestronny salon i otwartą na niego kuchnię. Na powierzchni 75,95 m² udało się zaplanować wszystko, co potrzebne jest do wygodnego życia we dwoje. Wyróżnikiem budynku jest kopertowy dach, który nadaje mu charakteru i lekkości. Sama bryła jest bardzo kompaktowa i zwarta, a pod linią dachu mieści się większa część tarasu, co jest dużym atutem tego projektu. Projektanci umożliwili też wybór rodzaju ogrzewania, planując wystarczająco dużą kotłownię, aby zmieścił się w niej piec na paliwo stałe. Jeden poziom oraz ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń gwarantują bardzo wygodne korzystanie z domu, który sprawdzi się, jako dom na emeryturę.
Zamiast mieszkania
Kolejną nowością wartą uwagi jest wygodny dom z użytkowym poddaszem, który wyróżnia elegancka forma i klasyczny styl. To świetny wybór dla osób szukających wytchnienia i przestrzeni w ekonomicznym wydaniu. Wygodny będzie zarówno dla rodziny 2+2, jak i dla pary pracującej z domu. Przestronny parter zaczyna się zadaszonym przedsionkiem i wydzielonym wiatrołapem, prowadząc do części gościnnej domu, czyli salonu i otwartej kuchni, ukrywając z boku dużą kotłownię oraz toaletę. Wydzielona klatka schodowa prowadzi na piętro, gdzie znajdują się 3 pokoje i łazienka. Największy z nich posiada garderobę i przewidziano go na główną sypialnię. W pozostałych można urządzić np. gabinety lub, rezygnując ze ściany, zrobić jedną większą sypialnię. To dom nie tylko wygodny, ale też oszczędny – zarówno podczas budowy, jak i w trakcie eksploatacji.
Na jednej kondygnacji
Ostatnią propozycją jest projekt domu o powierzchni użytkowej 98,30 m² i dodatkowo 26,2 m² garażu i kotłowni. Garaż, choć z obniżonym nieco dachem, stanowi jednolitą całość z częścią mieszkalną i posiada bezpośrednie wejście z korytarza strefy nocnej. Budynek o długości 16,77 m podzielono na dwie części, w pierwszej lokując pomieszczenia ogólnodostępne takie jak salon, jadalnię i kuchnię ze spiżarnią, a w drugiej aż 3 sypialnie i dużą łazienkę. Brak schodów i ekonomiczne wykorzystanie powierzchni rekomendują ten dom dla osób mających problemy z poruszaniem się lub po prostu ceniących sobie codzienne bezpieczeństwo i wygodę mieszkania na jednej kondygnacji. Sypialnia przy salonie daje możliwość urządzenia tam domowej biblioteki z drzwiami przesuwnymi, a zmniejszając ją trochę, można zyskać miejsce na garderobę dostępną z pokoju obok.
Projekty domów o charakterystyce i metrażu, opisywane powyżej, bez problemu można znaleźć na każdym większym serwisie z ofertami projektów domów. Zachęcamy do poszukiwań swojego idealnego projektu.