Budowa letniej kuchni – wszystko, co warto wiedzieć
Spis treści
Trudno wyobrazić sobie większą przyjemność niż sięgnięcie w trakcie gotowania po świeże zioła prosto z pobliskiej grządki czy skrzynki ogrodowej. Taką możliwość zapewnia letnia kuchnia, która w ciepłych miesiącach może stać się centrum domowego życia, zarówno biesiadowania w gronie przyjaciół, jak i przygotowywania przetworów.
Letnia kuchnia – pochodzenie i tradycje
Skąd wziął się pomysł na letnie kuchnie? Z konieczności. Wiejskie chaty, zazwyczaj dość ciemne, ciasne i dobrze ocieplane w obawie przed mrozami, w lecie stawały się nie do zniesienia w czasie przygotowywania posiłków na piecu, w którym wykorzystywano węgiel lub drewno. Dający w zimie przyjemną temperaturę piec, w lecie zbyt mocno nagrzewał całe pomieszczenie i mógł wręcz doprowadzić do zasłabnięcia. Dodatkowym powodem budowania letnich kuchni był intensywny czas prac polnych i gospodarczych w ciepłych miesiącach. Robotnicy i gospodarze w zabrudzonych i przepoconych ubraniach mogli w letniej kuchni dostać posiłek, nie wnosząc brudu do głównych pomieszczeń mieszkalnych.
Tradycyjne letnie kuchnie, nazywane także letniakami, powstawały najczęściej w ciągu zabudowań gospodarczych lub komórek służących do przechowywania drewna, lub węgla. Murowane budynki pozwalały na utrzymanie w nich przyjemnego w upały chłodu i służyły do gotowania potraw o intensywnych zapachach, przyjmowania gości przy mniej odświętnych okazjach i podawania posiłków robotnikom wynajmowanym do prac w polu. Letnia kuchnia wykorzystywana była także przy okazjach świniobicia czy polowania i przerabiania mięsa oraz robieniu przetworów z owoców i warzyw, szczególnie z wiśni, które przy drylowaniu potrafiły zabrudzić wszystko dookoła.
Letnia kuchnia dzisiaj
We współczesnych czasach pojęcie letniej kuchni uległo znacznej modyfikacji. Często jest ona wygodnym i luksusowym miejscem urządzania przyjęć w ogrodzie. Letnie kuchnie budowane są przy tarasach, salonach lub ogrodach zimowych. W zależności od upodobań, możliwości, a także oddalenia od głównego budynku wyposażane są w urządzenia do grillowania, wędzenia, ogrodowy kominek, piec chlebowy lub też podstawowe urządzenia AGD, pozwalające na wypicie kawy lub świeżo wyciskanego soku z pobliskich drzew w ciepły dzień. Część letnich kuchni powstaje jako zadaszone i oszklone pomieszczenia, do których wchodzi się prosto z domu. Część bywa zupełnie osobną konstrukcją umiejscowioną na terenie ogrodu otaczającego główny budynek, jeszcze inne są aranżowane jako część tarasu.
Więcej o pomysłach na taras pisaliśmy w artykule „Pomysły na taras„.
Kuchnia letnia w ogrodzie – pozwolenia, umiejscowienie i projekt
Wyposażenie letniej kuchni
Wybór sprzętu i urządzeń znajdujących się w letniej kuchni zależy wyłącznie od naszej fantazji i możliwości finansowych. Jednym z ulubionych sposobów spędzania czasu wolnego w Polsce od wielu już lat jest grillowanie, jeśli więc lubimy przysmaki z grilla, powinien on stać się niezbędnym elementem wyposażenia naszej letniej kuchni.
Bardziej ambitni kucharze mogą pokusić się o budowę domowej wędzarni lub pieca chlebowego albo do pizzy, pozwalających na uzyskanie wyjątkowych domowych wypieków i wędlin. Pamiętajmy o doprowadzeniu do letniej kuchni wody i prądu, które znacznie ułatwią jej sprzątanie i użytkowanie. Jeśli zaś budynek znajduje się w sporej odległości od głównego domu, warto pomyśleć o dobudowaniu do niego także toalety, zainstalowaniu lodówki czy zmywarki, które odciążą od długich spacerów tam i z powrotem.
Przykłady aranżacji letnich kuchni
Biesiadowanie na świeżym powietrzu kojarzy nam się z kulturą śródziemnomorską, dlatego myśląc o aranżacji letniej kuchni w naszym ogrodzie, możemy przenieść elementy inspiracji Hiszpanią, Grecją czy Chorwacją. Letnia kuchnia wymurowana w białej glinie, która przeżywa w ostatnich latach renesans popularności, z akcentami błękitu, pięknie będzie komponować się z naturalną zielenią otoczenia.
Wielbiciele bardziej klasycznych rozwiązań mogą z kolei postawić na tradycyjne konstrukcje z ciemnego drewna. Drewniana pergola wraz z pnącą się po niej roślinnością to nie tylko piękna kompozycja, ale też osłona przed nadmiernymi podmuchami wiatru, zapewniająca jednak niezbędny przewiew w trakcie wędzenia czy grillowania.
Nowoczesne kuchnie ogrodowe potrafią się świetnie wpasować nawet do minimalistycznej bryły domu. A co zrobić, jeżeli nie posiadamy odpowiednio dużego ogrodu? Rozwiązaniem może być działka rekreacyjna i budowa kuchni letniej na działce.