Czy liście nadają się do kompostownika?
Spis treści
Jeśli ktoś chce być ekologiczny, wykorzystać do maksimum materię organiczną pochodzącą z ogrodu i odpadów domowych, to powinien założyć kompostownik. Można zrobić go samodzielnie lub kupić gotowy, wybór jest obecnie ogromny. Jesień to doskonały czas na rozpoczęcie kompostowania, a naturalny nawóz powinien być gotowy od kilku do kilkunastu miesięcy. Wspaniale nadaje się do użyźnienia gleby, szczególnie jeśli ktoś liczy na obfite plony w przyszłym roku. Do kompostownika można wrzucić wiele, między innymi skoszoną trawę i opadłe liście, których nie brakuje na jesień.
Czy w kompostowniku mogą znajdować się liście?
Na jesień krzewy i drzewa tracą liście, które powinno się regularnie grabić. Nie trzeba ich wyrzucać, można wykorzystać je ponownie, stworzyć z nich naturalny nawóz i użyźnić nim glebę w ogrodzie. Jest to nie tylko praktyczne, ale także korzystne dla procesu kompostowania. Liście są bogatym źródłem węgla, który jest niezbędny dla równowagi w kompoście, gdzie węgiel (w liściach) balansuje z azotem znajdującym się w innych odpadach organicznych, takich jak resztki jedzenia. W naturze nic nie ginie, trzeba tylko wiedzieć, jak tego użyć ponownie. Rewelacyjnie nadają się do tego kompostowniki ogrodowe, do których można śmiało wrzucać opadłe liście. Jest to sposób na wzbogacenie gleby o wiele cennych substancji pokarmowych, które rośliny pobrały wcześniej z nawozu i uzyskały w procesie fotosyntezy.
Liście mogą posłużyć jako źródło próchnicy, co przekłada się na bujną roślinność. Stosowanie naturalnego nawozu sprawia, że rośliny łatwiej przyswajają substancje odżywcze oraz stają się odporniejsze na niekorzystne czynniki atmosferyczne, choroby i szkodniki. W przypadku kompostu można liczyć zarówno na składniki pokarmowe, jak i pożyteczne mikroorganizmy.
O czym należy pamiętać przy dodawaniu liści do kompostownika?
- Rozdrobnienie liści: Liście najlepiej rozdrobnić przed dodaniem do kompostownika, ponieważ mniejsze fragmenty szybciej się rozkładają. Można to zrobić za pomocą kosiarki lub rozdrabniacza.
- Zróżnicowanie liści: Dobrze jest dodawać liście z różnych drzew, ponieważ różnorodność materiału sprzyja lepszemu rozkładowi i bogatszemu w składniki odżywcze kompostowi.
- Zbilansowanie materiału: Kompost wymaga odpowiedniego balansu materiałów „zielonych” (bogatych w azot, jak resztki warzyw i owoców) i „brązowych” (bogatych w węgiel, jak suche liście). Upewnij się, że stosunek tych dwóch typów materiałów jest odpowiedni.
- Unikanie liści z chorobami: Należy unikać dodawania do kompostownika liści chorych lub zainfekowanych przez szkodniki, ponieważ mogą one przenosić choroby na kompost i później na rośliny.
Jak przyśpieszyć powstawanie kompostu?
Można przyspieszyć kompostowanie liści poprzez ich rozdrabnianie. Rewelacyjnie nadaje się do tego odkurzacz do liści lub kosiarka, co ułatwia zadanie. Rozdrobnione liście tracą na objętości, dzięki czemu mieści się ich zdecydowanie więcej w kompostowniku i szybciej się rozkładają. W sprzedaży znajdują się także specjalne preparaty do kompostowania. Najlepiej wyposażyć się w nie w sklepie ogrodniczym, wybór jest spory.
Wystarczy wrzucić liście do kompostownika warstwami, posypując środkiem, zgodnie z zaleceniami producenta. Następną opcją będą nawozy bogate w azot, czyli przykładowo obornik bydlęcy w granulkach, mocznik. Za pomocą tego typu preparatów można zapewnić mikroorganizmom odpowiadającym za rozkładanie materii organicznej prawidłowy rozwój. Do przyspieszenia kompostowania liści świetnie nadają się również zielone resztki pokarmowe, można również zaprawić je dojrzałym kompostem.
Jakie wybrać kompostowniki ogrodowe?
Do wyboru jest wiele rodzajów kompostowników, różnią się one wymiarami, materiałem wykonania, budową. Jeśli ktoś ma uprawy ekologiczne, to optymalny będzie dla niego kompostownik o pojemności powyżej 1000 litrów. Do użyźnienia domowego warzywniaka wystarczy mały kompostownik, mający do 300 litrów. Jeśli komuś potrzebne są kompostowniki plastikowe, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, to powinien zainteresować się ofertą firmy Pafen. W dziale Dom i Ogród znajduje się szeroki wachlarz asortymentu ogrodniczego. Modele z tworzywa sztucznego są wytrzymałe, trwałe i szczelne. W sprzedaży znajdują się także kompostowniki drewniane i metalowe, z siatkowatymi ścianami. Wybór jest duży, a kompostowniki coraz ładniejsze.
Artykuł sponsorowany, powstał we współpracy z firmą Pafen.
Możliwość komentowania została wyłączona.