Dobrze zaplanowany wiatrołap
Spis treści
Co to jest wiatrołap?
Wiatrołap jest ostatnim miejscem, w którym przed wyjściem z domu przebywają domownicy i pierwszym pomieszczeniem widzianym przez odwiedzających dom gości. Chroni wnętrze przed zimnem, jest przydatnym pomieszczeniem użytkowym. To taki przedsionek w domu.
Warto mieć plan, którego realizacja sprawi, że wiatrołap będzie dobrze pełnił swoją funkcję.
Zadania wiatrołapu w domu jednorodzinnym
Wiatrołap – zwany również przedsionkiem – jest niewielkim pomieszczeniem przejściowym znajdującym się między wejściem do domu a częścią mieszkalną, np. holem. Na ogół jest pomieszczeniem nieogrzewanym, choć zdarza się, że może być ogrzewany i mieć temperaturę o kilka stopni niższą od głównych pomieszczeń. Jego podstawową rolą jest ochrona głównych pomieszczeń przed niską temperaturą, ale również opadami i hałasem z zewnątrz. Dobrze zaprojektowany wiatrołap pozwala zachować stabilną temperaturę wewnątrz domu, uniemożliwiając ucieczkę ciepła i chroniąc wnętrze domu przed napływem powietrza zimnego z zewnątrz, a tym samym wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania domu.
Bardzo ważna jest też użytkowa funkcja wiatrołapu. Pomaga w utrzymaniu czystości i porządku – możemy w nim zostawić mokre lub brudne obuwie i wierzchnie okrycie. Jego praktyczne zastosowanie przejawia się też w funkcji magazynowej: pozwala pozostawić używane poza domem akcesoria i sprzęty, takie jak parasol, wózek lub rower.
Jego istnienie pomaga również w zachowaniu prywatności domownikom – w nim możemy przyjmować osoby odwiedzające nas oficjalnie, urzędowo, w ramach pełnionych usług, których nie chcemy (ani nie mamy obowiązku) wprowadzać „na salony”. W przedsionku możemy więc przyjąć listonosza lub inkasenta.
Cechy dobrze zaplanowanego wiatrołapu
Od dobrego projektu wiatrołapu będzie zależeć wygoda jego użytkowania. Na jego kształt wpływa kierunek otwierania się drzwi wejściowych. Wielkość powierzchni przedsionka waha się w granicach od 2 do 7 m kw. (wymiary wiatrołapu w dużych domach). Nawet jednak najmniejszy, czy wąski wiatrołap jest w stanie dobrze spełnić swoją funkcję (stanowić ochronę termiczną), większy może być dodatkowo wyposażony w szafę pozwalającą na przechowywanie wierzchnich okryć, ewentualnie wnękę (o charakterze gospodarczym lub pełniącą funkcję magazynową, pozwalając na przechowanie np. roweru czy wózka). Zasadniczo wiatrołap przed domem powinien być na tyle obszerny, by umożliwić swobodne poruszanie się w nim jednej lub – przez chwilę – dwóch osób jednocześnie. Jeśli jest taka możliwość, warto zaplanować w nim przejście do pomieszczenia pełniącego funkcję szatni, do którego prowadzą osobne drzwi. Odciąży to przedsionek od funkcji magazynowej i pozwoli zachować porządek w strefie wejściowej.
Wiatrołap w domu w roli łącznika
Nierzadko w obrębie przedsionka oprócz drzwi wejściowych znajdują się przejścia do innych pomieszczeń. Przedsionek może być więc połączony z:
- garażem (stanowi wówczas dodatkową barierę uniemożliwiająca przedostawaniu się spalin do wnętrza domu; drzwi do garażu powinny wówczas mieć odporność ogniową wynoszącą 30 minut i być na tyle szczelne, by nie przedostawały się przez nie spaliny ani opary paliwa);
- pomieszczeniem gospodarczym (pozwala zachować czystość w pomieszczeniach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli przechowujemy w nim narzędzia ogrodowe lub urządzenia wykorzystywane do pracy w ogrodzie);
- gabinetem (takie rozwiązanie jest stosowane, gdy dom oprócz podstawowej funkcji – mieszkalnej – pozwala na prowadzenie działalności usługowej; wiatrołap może wówczas przyjąć na siebie rolę poczekalni).
Choć takie rozwiązanie może być wygodne dla domowników, warto pamiętać, że obecność dodatkowego przejścia (drzwi) w wiatrołapie odbiera możliwość lub znacznie utrudnia wyposażenie tego i tak niewielkiego pomieszczenia w np. przydatne meble.
Światło w wiatrołapie
Choć przepisy Prawa budowlanego nie nakazują doświetlania wiatrołapu, dla wygody i bezpieczeństwa warto je zastosować. Jeśli jest taka możliwość, skorzystajmy z doświetlenia światłem naturalnym. Jest ono możliwe dzięki zastosowaniu częściowego przeszklenia drzwi wejściowych, czasem realizuje się je przez umieszczenie pustaków szklanych w części ściany lub okien umieszczanych nad nadprożem drzwiowym. Szklany, nowoczesny wiatrołap w domu, może wyglądać bardzo efektownie. Zastosowanie drzwi z elementami szklanymi lub transparentnych ścianek wewnętrznych umożliwi wgląd w przedsionek z pomieszczeń głównych, np. z holu. Można również zastosować wiatrołap bez drzwi wewnętrznych, co spowoduje jego doświetlenie światłem prowadzącym z domu.
Drzwi do wiatrołapu
Prawo budowlane reguluje wymiary drzwi wejściowych: ich minimalna szerokość powinna wynosić 90 cm, w przypadku drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych tyle samo powinna wynosić szerokość głównego skrzydła. Kierunek otwierania się drzwi powinien być uwarunkowany wygodą korzystania z wiatrołapu, np. swobodą dostępu do szafy. Wysokość progu nie powinna przekraczać 2 cm.
Drzwi prowadzące do innych pomieszczeń (np. garażu) powinny mieć szerokość minimum 80 cm, a prowadzące do części mieszkalnej domu mogą być rozwierane lub przesuwne.
Wyposażenie, czyli jak urządzić wiatrołap
Przeznaczenie wiatrołapu określa jego podstawowe wyposażenie: powinny się w nim znaleźć wieszaki na ubrania, półki, szafy, wnęki zamykane drzwiami przesuwnymi odpornymi na wilgoć (wskazana jest dobra wentylacja mebli stanowiących wyposażenie wiatrołapu). Jeśli temperatura w przedsionku jest znacznie niższa niż w części mieszkalnej, lepiej nie przechowywać w szafach ubrań (z powodu ewentualnej wilgoci). Powierzchnia podłogi przedsionka ze względu na jego charakter powinna być łatwa do utrzymania w czystości, pokryta np. płytkami. W przedsionku można umieścić tablicę rozdzielającą i przyłącze alarmu.
Od nas zależy, czy urządzając wiatrołap, akcent położymy na reprezentacyjny charakter (zostanie potraktowany jako swoista zapowiedź wnętrza domu), czy na gospodarczą funkcjonalność. Nasza decyzja powinna zdeterminować aranżację pomieszczenia i dobór mebli.