Podwieszane sufity w Twoim domu
Wielu z nas podwieszane sufity kojarzy głównie z wnętrzami biurowymi, czy surowymi przestrzeniami rodem z loftów. Jednak okazuje się, że nie tylko w wielkich przestrzeniach można wykorzystać to rozwiązanie.
Kilka słów o konstrukcji sufitów podwieszanych
Do wykonania podwieszanego sufitu potrzebne są nam płyty sufitowe i metalowe ramy. Wśród płyt możemy wybrać między: gipsowo-kartonowymi, drewnianymi, metalowymi i z wełny mineralnej. Te ostatnie dodatkowo zaizolują nam wnętrze.
Płyty drewniane i metalowe idealnie wkomponują się w nowocześnie urządzone wnętrze. Największe pole manewru oferują nam płyty gipsowo-kartonowe, które możemy ozdobić, np. pomalować, w dowolny sposób.
Montaż podwieszanego sufitu
Montaż najprostszego podwieszanego sufitu można w zasadzie sprowadzić do dwóch czynności.
- Po pierwsze, przytwierdzamy metalowe ramy do sufitu i do ścian.
- Po drugie, w ramach instalujemy płyty.
Oczywiście, jak w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, zostaje nam jeszcze właściwe wykończenie całości.
Podwieszane sufity dają nam jednak niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ich konstrukcja może być wielopoziomowa, przybierać kształt łuku, lub kopuły. Jedyne ograniczenie stanowi tu nasza wyobraźnia i… zasobność portfela. Bardziej skomplikowane konstrukcje wymagają większej liczby elementów i pomocy specjalisty, który profesjonalnie zamontuje taki sufit w naszym domu.
Dla przykładu – sufit w kształcie łuku wymaga wykorzystania techniki gięcia płyt na sucho lub na mokro. Warto pamiętać również o tym, że w pomieszczeniach, w których często panuje wilgoć, np. w łazience i w kuchni, musimy zastosować specjalnie impregnowane płyty sufitowe. Mają one zazwyczaj pomarańczowy bądź zielonkawy kolor.
Zdjęcie użyte w artykule: Obraz autorstwa ededchechine na Freepik