Sypialnia jako oaza wypoczynku w Twoim domu
Spis treści
Piękne meble, ciekawa aranżacja kolorystyczna, dekoracyjne poduszki to ważne, ale nie jedyne wyznaczniki wygodnej sypialni. Co jeszcze uczyni z niej idealne miejsce wypoczynku w naszym domu?
Miejsce do spania dawniej nie zawsze było traktowane z należną mu uwagą. Często przyczyną był brak możliwości wygospodarowania w i tak ciasnych mieszkaniach dodatkowo oddzielnej sypialni. Jej rolę przejmowała więc na siebie rozkładana w pokoju dziennym sofa. I choć w dziedzinie mieszkań i domów wiele zmieniło się na lepsze, wciąż się zdarza, że planując sypialnię, przeznaczamy na jej urządzenie małe i nie zawsze wygodne pomieszczenie. A tymczasem warto nadać temu najbardziej prywatnemu miejscu, w którym spędzamy 1/3 część życia, rangę szczególną i zaplanować je tak, by jak najlepiej pełniło swoją funkcję.
Lokalizacja sypialni
Wybierając projekt domu, a potem budując go, dużą wagę przywiązuje się do aranżacji części dziennej, co ma swoje uzasadnienie, ale nie powinno wykluczać równej intensywności w planowaniu niezdominowanej przez życie rodzinne strefy nocnej. Tę powinno się starannie wydzielić i usytuować w części domu najbardziej oddalonej od wejścia (w przypadku domu parterowego) bądź na wyższej kondygnacji (w domach parterowych z użytkowym poddaszem lub w piętrowych albo mieszkaniach dwupoziomowych). Chodzi o zapewnienie w tym miejscu warunków do spokojnego wypoczynku, z dala od gwaru i dźwięków wynikających z codziennego użytkowania domu, a także izolację sypialni od miejsc dostępnych dla gości oraz oddzielenie różnych pomieszczeń od siebie nawzajem (np. części nocnej od dziennej i gospodarczej) tak, by każdy domownik miał zapewnione spokojne miejsce tylko dla siebie.
Powierzchnia sypialni
Właściwa lokalizacja to ważna część planu uczynienia z sypialni oazy wypoczynku. Jednak na drodze do sukcesu stoi też tak ważne zagadnienie, jak odpowiednia wielkość sypialni. Ponieważ sypialnia jest miejscem, które powinno zapewniać komfort – również pod względem przestrzeni, warto zapewnić jej odpowiednią wielkość. Błędem jest zakładanie oszczędności miejsca kosztem sypialni już na etapie projektu domu, a potem wykonawstwa. Nie warto „poprawiać” architektów i pozbawiać cennych metrów właśnie tego pomieszczenia. Jeśli koniecznie musimy to robić, zastanówmy się nad komunikacją lub przemyślmy, czy nie możemy zrezygnować ze wbudowanego w bryłę budynku garażu. Możemy się też zastanowić nad ewentualnym połączeniem pomieszczeń o różnych funkcjach i np. zamiast wydzielania osobnego pomieszczenia na garderobę, włączyć ją w (odpowiedniej wielkości) sypialnię.
Minimalna powierzchnia sypialni powinna wynosić 16 m2, by znalazło się w niej podstawowe wyposażenie, czyli łóżko, szafki nocne, komoda, a jeśli ma się w niej znaleźć garderoba lub szafa – 20 m2. W przypadku lokalizacji miejsca do spania na poddaszu powierzchnia ta może być mniejsza i wynieść ok. 12 m2, ponieważ do wykorzystania będą również miejsca pod skosami. Podane wymiary dotyczą sypialni przewidzianej dla dwóch osób.
Optymalne usytuowanie
Usytuowanie sypialni w budynku ma znaczenie głównie ze względu na jej funkcję, ale może też zależeć od prowadzonego trybu życia i upodobań osób z niej korzystających. Przede wszystkim jej okna nie powinny wychodzić na ruchliwą ulicę, lepiej, żeby znajdowały się od strony ogrodu. W zależności od preferowanego rytmu funkcjonowania, osoby, które lubią wczesne wstawanie i od rana mają wiele energii, będą wolały usytuowanie okien sypialni od wchodu, by budzić się z pierwszymi promieniami słońca, a niepóźnym wieczorem korzystać z przyjemnego chłodu, który ułatwi zasypianie i pozwoli dobrze wypocząć (zwłaszcza latem). Taka lokalizacja sypialni jest powszechnie uważana za optymalną i przez to najbardziej pożądaną. Warto sypialnię zaplanować w sąsiedztwie łazienki i garderoby. Zachowana zostanie wtedy pełna wygoda korzystania z tej sfery jako prywatnej, takie usytuowanie tych pomieszczeń pozwoli ekonomicznie wykorzystać przestrzeń.
Okna od północy z kolei zapewnią optymalne warunki wypoczynku osobom, które nie preferują porannej aktywności ani nie są zwolennikami słońca i upałów. Okna sypialni od zachodu i południa będą dobry rozwiązaniem dla osób spędzających w niej dużo czasu, np. dzieci i młodzieży.
Cicho, ciepło i ciemno
Jednym z warunków dobrego wypoczynku jest cisza. Dobrze jest o tym pamiętać i zadbać o dobrą izolację miejsca, w którym zażywamy snu. Nie powinny nas w nim dobiegać ani odgłosy pochodzące z zewnątrz, ani wewnątrzdomowe hałasy. Spokojny sen zapewni odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych, działowych, a w przypadku sypialni na poddaszu – dobra izolacja dachu.
Odpowiednia izolacja poddaszy ma znaczenie również ze względu na potrzebę zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Dach jako najsilniej narażony na warunki zewnętrzne powinien uniemożliwiać ucieczkę ciepła zimą, a chronić wnętrza przed przegrzaniem latem. Dużą wagę do izolacji powinno się przywiązywać w przypadku garażu wbudowanego w bryłę budynku lub pomieszczeń o otwartej przestrzeni na podwójnej wysokości.
Nie tylko odpowiednia izolacja przegród będzie miała znaczenie dla izolacji termicznej i akustycznej sypialń. Niebagatelną rolę w zapewnieniu komfortu odgrywają okna – zarówno pionowe, jak i połaciowe. Od ich właściwych parametrów cieplnych i akustycznych będzie zależeć jakość naszego odpoczynku.
Kolejną kluczową kwestią jest odpowiednie zaciemnienie naszej sypialni. W oknach sypialni, niezależnie od ich rodzaju, powinny znaleźć się jakieś rolety zaciemniające, żaluzje, zasłony, cokolwiek co pozwoli odciąć się od źródła światła i zapewni nam odpowiedni klimat do snu, a jednocześnie świetnie wpasuje się w wystrój całego pomieszczenia.