Wskazówki przy kupnie dachówek ceramicznych
Dach bywa często nazywany piątą elewacją, ponieważ jest bardzo widocznym elementem domu. Dlatego kupując dachówki ceramiczne, inwestorzy powinni wziąć pod uwagę aspekty estetyczne, w tym m.in. kolor produktu, który musi nie tylko pasować do kolorystyki elewacji, ale także dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków.
Barwa dachu
Często w warunkach zabudowy terenu z góry określona jest wymagana barwa dachu, tak, by nie zakłócała harmonii kolorystycznej danego miejsca. Oprócz kwestii estetycznych istotne jest również dobranie dachówek do projektu dachu.
Kształt dachu
Dachy o skomplikowanym kształcie, z wieloma załamaniami połaci, dobrze jest kryć dachówkami o małym formacie. Natomiast dachówki wielkoformatowe doskonale sprawdzą się w przypadku prostych dachów, np. jedno- czy dwuspadowych.
Nachylenie dachu
Aspektem równie istotnym, co stopień skomplikowania dachu, jest jego nachylenie. Jeśli wybrano dach o małym kącie nachylenia połaci, niegwarantujący szybkiego i samoistnego spływu wody, trzeba go bardzo dokładnie zabezpieczyć przed przeciekaniem. Należy wtedy wykonać szczelny podkład w postaci pełnego deskowania i kupić dachówki z wyraźną, wysoką falą, ponieważ zapewnia ona lepszy spływ wody.
Warunki w miejscu budowy
Kupując dachówki ceramiczne, trzeba także mieć na uwadze warunki panujące w miejscu budowy. Jeśli dom położony jest blisko lasu, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy pomyśleć o dachówkach angobowanych, a jeszcze lepiej – pokrytych glazurą, ponieważ są one najbardziej odporne na to zjawisko dzięki swej gładkiej powierzchni, która pozwala na samooczyszczanie się dachówek przy każdych opadach deszczu.
Podsumowanie
Każdy materiał na pokrycie dachu jest zasadniczo dobry, warto jednak pamiętać o mocnych stronach różnych rozwiązań i dobrać materiał najlepszy pod nasz dach, bazując na jego kształcie, nachyleniu, miejscu i barwie. Dobrze wykonany dach w technologii optymalnej dla naszego projektu, odwdzięczy się długimi latami funkcjonowania.