Urządzamy garderobę marzeń, szytą na miarę
Spis treści
Piękna, przestronna i funkcjonalna garderoba, obiekt westchnień i marzeń wielu z nas. Jak sprawić, aby wnętrze pełne ubrań, bibelotów, pudełek i różnego rodzaju rzeczy, zamienić w stylowe i pełne klasy królestwo porządku, w którym wszystko ma swoje miejsce? Gdzie najlepiej urządzić garderobę i jakie akcesoria wybrać, żeby połączyć funkcjonalność z designem? Oto kilka wskazówek, które pomogą stworzyć garderobę idealną pod każdym względem.
Gdzie jest miejsce dla garderoby
W zależności od architektury pomieszczenia oraz ilości użytkowników garderoba może mieć kształt liter „U” lub „L”, czy też zająć dwie równoległe ściany. Najpraktyczniejszym i jednocześnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie jej w pobliżu sypialni, przez oddzielenie części pomieszczenia drzwiami przesuwanymi, ścianką kartonowo-gipsową, lub jako osobny, dedykowany pokój. Garderobę można urządzić tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, dzięki zastosowaniu elementów na wymiar, dedykowanym systemom do zabudowy wnętrz i praktycznej zabudowie każdego kąta czy wnęki. Idealnie w roli funkcjonalnej garderoby, sprawdzą się także pomieszczenia pod skosem lub na poddaszu.
Sama garderoba może być ciekawym akcentem pomieszczenia, który urozmaica jego wygląd i nadaje mu oryginalnego charakteru. Zastosowane w garderobie drzwi przesuwne, z odpowiednio wybranym wypełnieniem to nie tylko bardzo praktyczne rozwiązanie, ale także element dekoracyjny wnętrza, który w sposób bardzo naturalny koreluje z wystrojem pomieszczenia.
Obok klasycznych garderób, bazujących na elementach konstrukcyjnych z płyty, bardzo modne w ostatnim czasie stały się nowoczesne systemy do zabudowy. Ich filar stanowi aluminiowy profil, dostępny w kilku najmodniejszych kolorach: biel, anoda grafitowa i anoda naturalna, który pozwala stworzyć designerskie, lekkie i ażurowe wnętrze garderoby pasującej do stylu nowoczesnego, loftowego, industrialnego czy minimalistycznego.
Podział na strefy – wygoda czy wymóg?
Garderoba wykonana na wymiar pozwala wykorzystać powierzchnię od podłogi do sufitu oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny fragment wnętrza. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, pomieszczenie to powinno być bardzo dobrze przemyślane i rozplanowane.
Projektując garderobę, pomyślmy o wydzieleniu odrębnych modułów dla każdego z użytkowników. Może to być bliźniacze zestawienia szuflad, drążków i półek, albo wręcz zupełnie inny podział, przystosowany do potrzeb i predyspozycji konkretnej osoby. Dzięki temu zabiegowi oddzielimy strefę męską od damskiej, zachowamy logiczny ciąg ustawienia mebli oraz ograniczymy element konfliktowości, podczas jednoczesnego korzystania z garderoby.
Każda z wydzielonych stref może być spersonalizowana, posiadać odpowiednie akcesoria, inną wysokość oraz rozstaw elementów wnętrza, czyli być dopasowana do właściciela. Dobry i funkcjonalny podział przestrzeni garderoby to oszczędność czasu oraz łatwiejsze utrzymanie porządku i wygoda w codziennym użytkowaniu.
Dobra organizacja wnętrza to podstawa
Zanim przystąpimy do planowania wnętrza garderoby, warto zrobić przegląd rzeczy, spisać ich ilości, wielkości, zastanowić się nad własnymi potrzebami czy preferowanym sposobem przechowywania ubrań. Zwolennicy wieszania odzieży będą potrzebowali bowiem większej ilości drążków, a osoby, które zdecydowanie lubią mieć wszystko poukładane, zadowoli odpowiednia ilość półek, koszy czy szuflad.
Wnętrze garderoby mogą stanowić moduły mebli, najlepiej wykonane na wymiar, zawierające konfiguracje różnej wielkości i głębokości półek, odpowiednio wkomponowane, dodatkowe zamykane szafy i komody, drążki, szuflady, kosze, wieszaki czy dedykowane akcesoria.
Dzisiejsza garderoba to także często miejsce, w którym istnieje możliwość wydzielenia specjalnej strefy gospodarczej dla domowego sprzętu, na który nie ma miejsca w przestrzeni domu. Możemy w niej schować żelazko, odkurzacz, deskę do prasowania, parasole czy kosze i pojemniki na bieliznę. Dla tego typu przedmiotów dobrze jest wygospodarować odpowiedni moduł lub kąt, aby ze względów higienicznych oddzielić je od części przeznaczonej na odzież.
Kilka ważnych zasad planowania garderoby:
- Projektując garderobę, zachowaj odpowiedni odstęp, około 70 cm, pomiędzy znajdującymi się w niej regałami lub szafami. Zapewnisz sobie swobodę poruszania się wewnątrz pomieszczenia.
- Strefy najwyższe, czyli górne półki, przeznacz na rzeczy sezonowe, hobbistyczne, walizki czy pudełka. Trzymaj tam rzeczy, do których nie musisz często sięgać.
- Dla długich rzeczy wiszących, jak płaszcze czy sukienki, zarezerwuj wysokość ok. 130 – 170 cm, aby ubrania nie dotykały podłogi. Rzeczy krótsze, jak marynarki, koszule i bluzki, wymagają przestrzeni ok. 90-120 cm.
- Aby zwiększyć ilość miejsca na rzeczy wiszące, drążki na krótkie ubrania zamontuj na dwóch poziomach, z zachowaniem odległości około 105 cm pomiędzy nimi.
- Wykorzystaj górne strefy garderoby, stosując pantograf, czyli drążek z uchwytem, który pozwala na opuszczenie pantografu na niższy poziom i swobodny dostęp do wiszących na nim rzeczy.
- Wyznacz odrębną strefę na obuwie, aby oddzielić je od ubrań codziennych.
- Pościel, ręczniki, koce i pledy, z uwagi na gabaryty, wymagają szerokich i głębokich półek lub ażurowych koszy. Umieść je w osobnym module przeznaczonym tylko dla nich.
- Korzystaj z dedykowanych wieszaków na spodnie, spódnice, apaszki, krawaty czy obuwie. Zachowasz ład i zapewnisz właściwe przechowywanie odzieży.
- Drobne, wartościowe i delikatne przedmioty jak bielizna, biżuteria czy zegarki przechowuj w szufladach wielofunkcyjnych, wyposażonych w specjalne miękkie wkłady z przegrodami.
Akcesoria – klucz do funkcjonalności
Dobrze zorganizowana i zaplanowana garderoba powinna uwzględniać w swoim wyposażeniu funkcjonalne akcesoria. Odpowiednio rozlokowane i wykorzystane zapewnią nie tylko właściwe przechowywanie rzeczy, ale zadbają o ich dłuższy żywot i sprawią, że zawsze będą gotowe do wyjścia.
Akcesoria to także doskonały sposób na zachowanie porządku i segregację rzeczy, zwłaszcza tych, które wymagają specjalnych warunków.
- Dedykowane wysuwne wieszaki na spódnice, spodnie czy apaszki mają odpowiednio wyprofilowane elementy, zapobiegające zsuwaniu się ubrań.
- Szuflady z przegrodami, wyściełane flokowanym, miękkim materiałem, zabezpieczają delikatną bieliznę przed zaciągnięciem, a cenną biżuterię przed uszkodzeniem. Dzięki nim rzeczy i drobiazgi, które trudno jest utrzymać w porządku zawsze, będą na swoim miejscu i łatwe do odnalezienia, w razie potrzeby.
- Szuflada na krawaty, z zamykanymi strefami, oprócz idealnie poukładanych krawatów, zmieści dodatkowo także poszetki czy spinki do mankietów.
- Ażurowe kosze zapewnia wentylację delikatnym tkaninom i tekstyliom jak plecione swetry, pledy czy poduszki, dzięki czemu dłużej pozostaną one świeże.
- Akcesoria i organizery to także ozdoba garderoby. Ich wykonanie, kolorystyka i funkcjonalność sprawiają, że stanowią biżuterie wnętrza, dodając mu klasy i elegancji. Poza tym ich odpowiedni dobór umożliwia precyzyjne dopasowywanie funkcjonalności wnętrza garderoby do gustów i preferencji użytkowników oraz zachowanie spójnej estetycznie przestrzeni wnętrza.
Garderoba to nie tylko luksus. To tak naprawdę filozofia przechowywania ubrań i duża oszczędność czasu. Aby jednak naprawdę spełniała swoje zadanie, powinna być odpowiednio przemyślana, zaplanowana pod każdym szczegółem i wykonana na wymiar. Tylko wtedy idealnie uda się zamienić oczekiwania i potrzeby użytkownika w funkcjonalne i praktyczne miejsce, w którym będzie panował ład i porządek.