Pomysły na taras
Taras to jeden z ważniejszych elementów, o jakie troszczymy się, budując dom. Chcemy, aby umożliwiał wypoczynek na świeżym powietrzu i łączył budynek z ogrodem. Dobrze usytuowany, o dopasowanej wielkości i kształcie, oraz chroniący przed deszczem lub wiatrem, powinien służyć domownikom od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Dzięki walorom użytkowym niezależnie od wielkości budynku i charakteru architektury, większość współczesnych projektów, zakłada obecność tarasu w domu jednorodzinnym.
Wielkość — wymiary tarasu
Budowę tarasu przy domu należy zacząć od określenia jego powierzchni. Powinna ona odpowiadać rzeczywistym potrzebom terenu oraz być proporcjonalna do wielkości domu. Letni salon powinien wygodnie i bez przeszkód pomieścić meble ogrodowe. Przyjmuje się więc, że optymalnej wielkości taras przy domu powinien mieć wymiary podobne jak pokój, a więc ok. 12 m2 (w granicach 10-16 m2) i mieć kształt prostokąta odpowiedniej szerokości, zbliżonego do kwadratu – długi i wąski będzie po prostu niewygodny.
Warto też wiedzieć, że zbyt duży taras wiąże się z trudnościami w zagospodarowaniu. Będzie wymagał większych nakładów pracy i pieniędzy, najpierw na etapie utwardzenia powierzchni, później – jej zaaranżowania. W bliskim sąsiedztwie tarasu warto zaplanować tereny zielone, zapewniające zarówno walory estetyczne, jak i również praktyczne oddzielenie tego miejsca od ulicy czy sąsiadów. Nasadzenia, w postaci dopasowanych do stylu ogrodu roślin, dodatkowo osłonią taras od kurzu, hałasu, spalin i wiatru.
Praktyczne usytuowanie
Bardzo ważnym aspektem jest usytuowanie tarasu względem stron świata. Przyjmuje się, że optymalne są kierunki południowy lub zachodni, pozwalające korzystać ze słońca szczególnie w godzinach popołudniowych. Coraz częściej jednak inwestorzy decydują się na tarasy umieszczane od wschodu, a nawet od północy, gdzie słońce pojawia się wcześniej, po południu zapewniając przyjemny cień i ochłodę.
Pozycja tarasu najczęściej wynika z planu całego domu i jego wpisania w działkę. Jeśli parcela wymusza budowę domu z wejściem od południa, taras najczęściej usytuowany jest przed budynkiem. Wówczas wymaga on osłonięcia, szczególnie od ulicy. W tej sytuacji, o ile to możliwe, warto cofnąć dom w głąb działki i dodatkowo obsadzić granicę żywopłotem lub wyższą roślinnością, która zapewni użytkownikom większą intymność.
Więcej na temat drzew, jakie warto posadzić przed domem, znajdziecie w poniższym artykule: „Jakie drzewa można posadzić przed domem„?
Usytuowanie letniego salonu wynika też w dużej mierze z zawartego w projekcie programu funkcjonalnego budynku. Zwykle łącznikiem pomiędzy tarasem a domem jest salon, skąd prowadzi główne wyjście na zewnątrz. Z tej perspektywy taras jest ważnym uzupełnieniem strefy dziennej, powiększa powierzchnię użytkową domu oraz przejmuje część funkcji użytkowych salonu. W związku z tym warto uwzględnić fakt, że często posiłki będą spożywane na zewnątrz, co wiąże się z potrzebą bliskiej i łatwo dostępnej kuchni. W wielu domach inwestorzy przewidują wręcz dodatkowe wyjście na taras z kuchni albo z jadalni. Czasami taras od razu planowany jest w dwóch częściach połączonych ze sobą, ale funkcjonujących odrębnie – jako mniejszy, codzienny taras dostępny z kuchni, oraz większy, bardziej reprezentacyjny, taras za domem z wejściem z salonu.
Inne możliwości
Inną możliwością, równie chętnie ostatnio wykorzystywaną, są projekty, w których przewidziano wyjście na taras z sypialni. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystywać uroki ogrodu. Choć dotyczy to szczególnie budynków parterowych, opcja ta jest dostępna również dla właścicieli domów z użytkowym poddaszem, którzy mogą urządzić taras z wyjściem z sypialni np. na dachu garażu. Takie rozwiązanie jest tym bardziej cenne, że dzięki usytuowaniu na wyższej kondygnacji, zapewnia domownikom większą intymność.
Jak widać, pomysłów na taras przed domem jest wiele. Nieważne, czy miejsca wystarczy na mały taras przy domu, duży taras wokół domu, czy taras na dachu garażu, najważniejsze, aby był urządzony w naszym stylu i zapewniał domownikom wypoczynek na świeżym powietrzu.
Zdjęcie użyte w artykule: Obraz autorstwa topntp26 na Freepik