Dom w stylu śródziemnomorskim
Dom, którego wygląd przywodzi na myśl kraje śródziemnomorskie, może być nie tylko świadectwem umiłowania wakacji nad ciepłym morzem, ale również aprobaty dla piękna ukrytego w prostych formach, ciepłych kolorach i harmonijnym wyglądzie.
Cechy stylu śródziemnomorskiego
Domy, których architektura odwołuje się do śródziemnomorskich wzorców, charakteryzują się prostymi, a przy tym oryginalnymi bryłami przekrytymi dachami najczęściej kopertowymi o niewysokim kącie nachylenia i niebanalną kolorystyką elewacji: do słonecznego klimatu regionu idealnie nawiązują mniej lub bardziej intensywne odcienie żółci, pomarańczu lub czerwieni.
Istotnym wyznacznikiem stylu jest harmonijny związek prostoty i naturalności z elegancją, która wyraża się m.in. użyciem szlachetnych, wysokiej jakości materiałów (kamień, ceramika, drewno).
Ceramika w tym przypadku sprawdzi się idealnie zarówno jako pokrycie dachu, jak i materiał na elewację – tradycyjny surowiec używany do produkcji cegieł i dachówek, ich kolor, a często również faktura, nadająca im wygląd starych, ręcznie formowanych, dobrze oddaje klimat architektury w stylu śródziemnomorskim.
Ważnym elementem w domach z założenia otwartych na słońce są też duże przeszklenia – okna, przez które do wnętrza dotrze dostateczna ilość światła i ciepła. Przed nadmiarem słońca, zwłaszcza w przypadku okien wychodzących na południe, chronić zaś mogą stylowe drewniane okiennice, nowoczesne markizy okienne lub specjalne rolety zewnętrzne. Typowymi dla ciepłego klimatu i najpraktyczniejsze są wewnętrzne okiennice żaluzjowe (tzw. shuttersy), składane w harmonijkę, ze zmiennym kątem ustawienia listewek umożliwiającym regulację dopływu światła i swobodną wymianę powietrza.
Gdy nadejdzie czas relaksu…
Po to, by możliwy był wypoczynek w otoczeniu zieleni i nieograniczony dostęp do słońca, nieodłącznym elementem domu utrzymanego w stylistyce śródziemnomorskiej jest taras, najlepiej położony od strony południowej lub południowo-zachodniej. Może on być otwarty lub częściowo zadaszony, ważne by jego wykonanie i zagospodarowanie korespondowało z wybranym stylem.
Więcej o pomysłach na taras pisaliśmy w artykule: „Pomysły na taras„!
Jeśli taras łączy się z ogrodem, bez trudu dobierzemy do wykonania jego nawierzchni materiały oddające klimat południa: kamienne płyty, kostki brukowe w jasnych kolorach, materiały imitujące kamień, elementy klinkierowe. Nieodłącznym elementem aranżacyjnym będą też rośliny umieszczone w doniczkach lub skrzynkach wykonanych z naturalnych materiałów (np. z terakoty). Odpowiednie będą zarówno pachnące zioła, rośliny pnące, jak i kolorowo kwitnące kwiaty. Niezbędnym wyposażeniem tarasu są też meble: drewniane lub wiklinowe. Z pewnością przydatny okaże się zapewniający ochronę przed pełnym słońcem parasol. Tak zaaranżowany taras pozwoli zażyć spokojnego wypoczynku w porze sjesty, jednocześnie będzie pełnił rolę miejsca letnich spotkań z rodziną czy przyjaciółmi.
Pamiętajmy o ogrodach
Nie bez znaczenia dla odbioru zewnętrznego wyglądu domu będzie też jego otoczenie. Ważny więc jest zarówno ogród, jak i elementy posesji takie jak alejki i podjazdy. Uważny dobór roślin i materiałów pozwoli dopełnić, a czasem wręcz nadać domu rys Śródziemnomorski (o ile oczywiście jego architektura nie odbiega znacznie od tego stylu).
Śródziemnomorski charakter domu i jego otoczenia dobrze oddają rośliny właściwe dla tego typu klimatu, np. lawenda. Ogród w stylu śródziemnomorskim tylko z pozoru wyglądać będzie na dziki i nieokiełznany. W rzeczywistości stanowi spójne połączenie formy i treści: znaczenie ma zarówno wybór gatunków roślin, jak i elementów małej architektury (np. altany, pergole). W takim ogrodzie dobrze będą wyglądać krzewy, niewysokie drzewka, kolorowo kwitnące kwiaty i oczywiście zioła. Mogą to być cyprysiki, oliwnik wąskolistny, winorośl, oleandry, pelargonie w odmianie rabatowej, kolorowe cynie czy gazanie, których kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni, a także lawenda, szałwia, oregano, rozmaryn. Charakter ogrodu oddadzą też pnące się bugenwille czy milin.
Utwardzone nawierzchnie najlepiej będą wyglądały, gdy zostaną wykonane z materiałów naturalnych lub je imitujących, jak kamień czy terakota. Duże płyty lub niewielkie kostki o nieregularnych kształtach i w jasnych kolorach z jednej strony odwzorowywać będą barwę wyschniętej ziemi czy skalistego podłoża, charakterystycznych dla terenów południa, z drugiej – będą odbijać ciepło pochodzące ze światła słonecznego potrzebne roślinom.
Aby zachować ciepły, przyjazny klimat i móc cieszyć się nim przez cały rok, bez trudu możemy zaplanować wnętrza naszego domu w stylu śródziemnomorskim. Właściwy efekt pomogą osiągnąć naturalne materiały wykończeniowe jak kamień, gres czy terakota, ciepłe kolory ścian, drewniane meble o charakterze rustykalnym, hodowane w doniczkach zioła czy dekoracyjne dodatki i elementy wyposażenia wnętrz.