Schody wejściowe
Spis treści
W projektowaniu domów jednorodzinnych coraz więcej wagi przykłada się do schodów, które będą łączyć ze sobą poszczególne piętra. Ciekawe schody mogą nadać charakter całemu wnętrzu. A co ze schodami prowadzącymi do domu? Te często zdają się być zaniedbywane.
Schody wejściowe do domu jednorodzinnego
Dom jednak wyposażony jest też w inne stopnie, np. wyjściowe na taras czy do ogrodu, a także w schody wejściowe do domu, znajdujące się przed głównymi drzwiami. Temu ostatniemu elementowi wykończenia wciąż poświęca się zbyt mało uwagi. Schody wejściowe są traktowane jak detal, tymczasem przyciągają wzrok osoby wchodzącej zaraz po elewacji. Dlatego, projektując dom, trzeba zadbać o to, żeby były nie tylko wygodne, ale i dopasowane do całości bryły, wybranych materiałów oraz atrakcyjne wizualnie.
Dwa sposoby układania schodów
Istnieją dwa sposoby układania schodów. Tradycyjny, niestety zabierający sporo czasu, czyli murowanie poszczególnych elementów, oraz szybszy, czyli zamontowanie prefabrykowanych systemów schodowych. Z perspektywy architekta największą korzyścią gotowych schodów z cegły jest to, że pozwalają na wybór kolorystyki i linii zharmonizowanych z całością obiektu. Oba sposoby są dobre, najważniejsze, aby gotowy produkt pasować do całości budynku.
Kształt schodów wejściowych
Dla domów o bardziej konserwatywnej lub surowej stylistyce idealne będą kształty takie jak prostokąt czy półkole, natomiast dobrym wykończeniem bardziej oryginalnych brył mogą się okazać stopnie w postaci trapezu, prostokąta o ściętych narożach czy półkola z prostymi bokami. Nie jest to jednak regułą, gdyż czasem bardziej skomplikowany projekt najlepiej będzie się komponował z najprostszą, prostokątną formą schodów. Dlatego, wybierając kształt schodów wejściowych, należy mieć na uwadze końcowe wrażenie estetyczne, jakie pozostawi całość obiektu. Barwę schodów można natomiast z łatwością dobrać do koloru elewacji, ponieważ są one wykonywane z tego samego klinkieru, co pokrycie frontonu budynku.