Urządzamy funkcjonalną kuchnię
Spis treści
Marzy Ci się komfortowa kuchnia? Zobacz, jak dostosować przestrzeń kuchenną do naturalnego trybu pracy poprzez funkcjonalne rozplanowanie stref kolejno wykonywanych czynności.
Przy projektowaniu kuchni powinniśmy uwzględniać przede wszystkim cykl obróbki produktów spożywczych. Składają się na niego takie czynności jak: segregacja, mycie, obieranie, krojenie, przygotowywanie i wreszcie gotowanie.
Dostosowanie układu kuchni do kolejnych etapów pracy i połączenie ich w spójny ciąg roboczy zagwarantuje nam wygodne przygotowywanie posiłków, a przy okazji do minimum ograniczy powstający podczas gotowania bałagan. W dobrze rozplanowanej przestrzeni kuchennej wyeliminujemy konieczność każdorazowego przenoszenia produktów z miejsca na miejsce. Odpowiednie rozlokowanie stanowisk, w połączeniu z wyposażeniem dostosowanym do potrzeb domowników, sprawi, że kuchnia będzie praktycznym i przyjaznym miejscem.
Od czego zacząć planowanie przestrzeni?
Strefa pierwsza: zapasy
Pierwszym punktem kuchennego ciągu roboczego jest strefa zapasów. W teorii należą do niej: lodówka, zamrażarka, szafki na produkty spożywcze i spiżarnia. W praktyce ogranicza się zwykle do sprzętów chłodzących. Ze względu na podstawową funkcję – składowanie żywności, obszar ten powinien być jak najbliżej wejścia. Po to, by umożliwić szybkie rozpakowanie zakupów po ich przyniesieniu. Dzięki odizolowaniu zapasów od okna i grzejnika, będących potencjalnym źródłem wilgoci i wysokich temperatur, zyskamy pewność, że suche artykuły spożywcze, jak makarony i inne produkty zbożowe nie stracą swoich właściwości.
Strefa druga: przechowywanie
Kolejny obszar to przestrzeń służąca magazynowaniu kuchennych akcesoriów, naczyń, talerzy czy sztućców. Aby zachować niezbędny porządek i ułatwić odnalezienie potrzebnych przedmiotów, warto wyposażyć się w pojemne szuflady ze wmontowanymi stelażami segregującymi typu cargo. Wysuwane kosze sprawdzają się szczególnie w przypadku najczęściej używanych przyborów. W strefie przechowywania warto także mieć szeroki blat, który ułatwi nam segregację wyciąganej z lodówki żywności. Standardowa głębokość blatu roboczego wynosi ok. 60 cm. Warto jednak zastanowić się nad kupnem modelu o nieco większym obszarze pracy. Z pozoru niewielka zmiana może znacząco podnieść komfort wykonywania kuchennych czynności.